20 lat pracy trenerskiej Andrzeja Korytkowskiego

W dniu 12 września minęła 20-sta rocznica pracy trenerskiej Andrzeja Korytkowskiego (Ludowy Łomżyński Klub Sportowy „PREFBET ŚNIADOWO” Łomża). W tym okresie jego zawodnicy zdobyli 65 medali Mistrzostw Polski (uczyniło to 32 osoby), ustanowili 5 rekordów Polski z czego 2 są nadal aktualne (4x400 juniorów z 2008 i bieg godzinny Justyny Korytkowskiej 16,397m z 2014 roku). Zawodnicy trenera Korytkowskiego startowali również na Mistrzostwach Świata, Europy czy też Uniwersjadzie. Pracę trenerską zaczynał w KS Warszawianka a w następnym roku z jego inicjatywy powstał klub „PREFBET”, którego obecnie jest prezesem. Jak mówi sam zainteresowany największym sukcesem są medale Mistrzostw Polski czy też występy w reprezentacji kraju Katarzyny Smakowskiej, Rafała Pogorzelskiego , czy też Justyn Korytkowskiej. W przypadku pierwszej dwójki zawodnicy, gdy trafili do klubu nie rokowali praktycznie nadziei na przyzwoite wyniki a zdobyli po kilka medali MP oraz wystąpili w reprezentacji kraju. Trochę inna jest historia Justyny Korytkowskiej, prywatnie żony Andrzeja, która w 2004 reprezentując inny klub zajęła „zaszczytne” ostatnie miejsce na Mistrzostwach Polski Juniorów na 800 metrów i postanowiła skończyć z biegami. Trener Andrzej Korytkowski „wyprosił”, aby Justyna dała mu trenerską szansę. Po 2 miesiącach zawodniczka zdobyła minima na Mistrzostwa Polski na 4 dystansach i uwierzyła, że może coś dużego osiągnąć. Efektem tej współpracy jest 12 medali Mistrzostw Polski, rekord kraju, klasa mistrzowska międzynarodowa,  występy w reprezentacji i starty  w zawodach  w 20-tu krajach Świata a prywatnie roczna córeczka Anastazja!
W 2008 roku zawodnicy trenera Korytkowskiego zdobyli medali we wszystkich kategoriach wiekowych w jakich są rozgrywane Mistrzostwa Polski + w finale Czwartków Lekkoatletycznych, tj. Senior, Młodzieżowiec, Junior, Junior Młodszy, Młodzik + dziecko. Ten „wyczyn” jest ewenementem w skali kraju - nie udało się ustalić innego trenera w Polsce, który w jednym roku dokonał takiej sztuki, bo przeważnie trenerzy zajmują się 1-2 kategoriami. Również na koniec 2008 roku po rekordzie Polski Juniorów w sztafecie 4x400 i zdobyciu na tych samych zawodach 3 medali na 400m trener Korytkowski został powołany na trenera 400m juniorów, ale zrezygnował z tej funkcji ze względu na swoich podopiecznych. W 2009 podopieczni trenera Andrzeja zdobyli niebagatelną ilość 159 punktów we współzawodnictwie sport dzieci i młodzieży!
Pamiętam pierwszy dzień w roli trenera. Poszedłem do szkoły podstawowej w Śniadowie i nauczyciel gimnazjum pan Dariusz Szymański zapytał czy chciałbym pomóc w przygotowaniu chłopców do sztafety 10x1000m. Po 3 tygodniach treningów uczniowie zajęli w byłym województwie łomżyńskim 2 miejsce co przekonało mnie do pracy w lekkiej atletyce. Moim ostatnim nie spełnionym marzeniem, planem jest doprowadzenie do Igrzysk Olimpijskich zawodnika. Dwukrotnie blisko była Justyna Korytkowska, ale odniosła 2 razy poważne kontuzje z winy innych zawodniczek. Najbliższe Igrzyska już za 2 lata w Tokio.